הורים הם האנשים שיתנו הכל בעבור הילד שלהם. אין אדם בעולם שיאהב אתכם כמו שההורים שלכם אוהבים אתכם ואף אחד בעולם לא יאהב את הילדים שלכם כמו שאתם אוהבים אותם. עם זאת, אף אחד לא יודע דבר על הורות באופן טבעי אלא זה מקצוע בפני עצמו שאנחנו לומדים עם הזמן.

כולם מנסים להיות שונים מההורים שלהם, זה משהו שהוכח במחקרים רבים אך למרות זאת, אתם צריכים לזכור שמה שההורים שלכם נתנו לכם, זה מה שעיצב אתכם והפך אתכם לאנשים שאתם היום. לכל אחד יש טענות כאלו ואחרות על ההורים שלו, על מה הם יכלו לעשות טוב יותר לדעתם ואין שום ספק שגם לילדים שלכם יהיו טענות כאלו, לא משנה מה תעשו. למרות זאת, יש דרך להפחית את כמות הטענות הללו ולהיות הורים טובים יותר. במאמר הבא, נציג בפניכם את הדרכים הפשוטות להשתפרות בתפקידכם כהורים.

איזה סגנון הורים אתם?

כפי שכבר אמרנו, אתם מנסים להיות שונים מההורים שלכם ויכול להיות שאתם ממש ההפך הגמור מהם. יכול להיות שההורים שלכם היו הורים מאוד קשוחים וכאלה שהציבו גבולות ברורים מאוד ולהרגשתכם, הם כבלו את ידיכם. בעקבות זאת, אתם החלטתם שאתם תהיו הרבה יותר קלילים ותאפשרו לילד שלכם לעשות מה שהוא רק רוצה.

למרות שאתם סוג מסוים של הורים (קלילים, קשוחים או שילוב של השניים), יהיו ימים ותקופות שאתם תצטרכו להיות ההפך ממה שאתם בדרך כלל. אם אתם קשוחים, יהיו ימים שאתם תצטרכו להיות קלילים יותר. אם אתם קלילים, יהיו ימים שאתם תצטרכו להיות קשוחים יותר. השילוב בין השניים הוא הטוב ביותר מכיוון שכך הילד מקבל את הטוב משני העולמות ויודע שמצד אחד, אפשר לעשות הרבה ויש חופש פעולה אך מצד שני, קיימים גם גבולות מאוד ברורים ונוקשים שאסור לו לעבור עליהם.

אהבה, אהבה, אהבה

אהבה היא הדבר שאתם תרעיפו על ילדכם בכל יום, כל היום. אך אהבה לא מתבטאת רק בחיבוקים ונשיקות אלא גם במעשים קטנים שאתם עושים מאחורי הקלעים שעוזרים לילד. הודעה קטנה שבה אתם שואלים לשלומו, שיחה קצרה של כמה דקות כדי לוודא שהוא אכן הגיע הביתה בשלום. אלו הדברים שהופכים אתכם להורים טובים יותר ומחזקים את הקשר ביניכם לבין הילד שלכם.

גם הקדשת זמן יומי לילדים הוא חשוב מאוד ועושה הרבה לקשר שלכם. שחקו איתם, דברו איתם, אכלו איתם ועשו איתם דברים אחרים שאתם אוהבים. זה יקרב ביניכם ויעניק לילד את ההרגשה שאתם באמת שם בשבילו כי אתם רוצים ולא כי אתם חייבים לעשות זאת בתור הורים.

הורים
הקדישו להם זמן

גם בזה יש לכם מגבלות

לכולם יש מגבלה כלשהי. אצל חלק זו מגבלה שממש משפיעה על חייהם אך אצל הרוב, המגבלות שלהם הן חלק מהחיים כמו למשל מגבלת גובה. אדם נמוך יחסית, לא יכול להגיע אל המדף הגבוה בסופר כי הגובה שלו מגביל אותו. גם בתור הורים, יש לכם מגבלות מהסיבה הפשוטה שאתם לא יודעים הכל, גם אם אתם חושבים שכן. מה שאתם צריכים לעשות זה להבין מהן המגבלות שלכם בתור הורים, לקבל אותן ולנסות להבין מה אפשר לעשות כדי להתגבר עליהן.

ישנן כמה דרכים להבין את המגבלות שלכם והן לשאול את בן/בת הזוג, מה הם חושבים שאתם יכולים לשנות ולשפר בתור הורים. דרך נוספת היא לראות את התגובות של הילדים שלכם לדברים שאתם עושים ואומרים ולהבין שאולי יש משהו שאתם עושים לא נכון.

מגבלה נוספת היא מגבלה שאף אחד לא יתלונן עליה חוץ מכם. הורים רבים מאמינים שהם צריכים להיות עם הילד שלהם כמה שיותר ואם הם מעניקים קצת זמן לעצמם, הם מונעים מהילד דברים חשובים. האמת היא שזה לא נכון. הילד צריך גם זמן חופשי מכם כדי להתפתח באופן עצמאי ובנוסף, אתם זקוקים לזמן הזה כדי לטפח את עצמכם באופן אישי וגם את הזוגיות שלכם. לכן, חשוב שתקדישו זמן לעצמכם ותעשו את הדברים שאתם אוהבים לעשות, גם אם זה בלי הילדים שלכם.

הציבו דוגמה

אתם לא יכולים לצפות מהילד להתנהג בצורה מסוימת ולעשות בעצמכם בדיוק את ההפך. הילדים שלכם מסתכלים על איך שאתם מתנהגים והם עושים את מה שאתם עושים כי מבחינתם אתם האנשים הכי טובים בעולם. הם לומדים מכם ולכן אתם צריכים להציב להם דוגמה טובה.

הסבירו והראו להם איך צריך להתנהג – למדו אותם על נימוסים, כנות, עזרה לזולת וכדומה כי רק ככה, בכך שתציגו להם איך צריך להתנהג, הם ילמדו, יבינו ויישמו בהווה ובעתיד. למרות זאת, הילד שלכם הוא אדם בפני עצמו ויש לו את האישיות שלו ויכול להיות שלפעמים, גם אם אתם מציבים דוגמה מעולה, הוא עושה דברים שלא צריכים להיעשות. הציבו לו גבולות יותר ברורים ונסו לטפל בכך באופן אישי אך במידה ואתם לא מצליחים, זוהי ממש לא בושה לפנות לעזרה מקצועית. 

כולם צריכים לגדול ולהשתפר בתור בני אדם ואנחנו עושים זאת באופן קבוע אך ישנם עוד רבדים בהם אנחנו צריכים להשתפר ואחד מהם זה רובד ההורות. במאמר, הצגנו לכם איך אתם יכולים להיות הורים טובים יותר. יישמו את הדברים הללו והילדים שלכם והמשפחה שלכם, יהיו יותר קרובים אליכם.

אם אתם מעוניינים לקרוא עוד מאמרים שיעזרו לכם, לחצו כאן.