הליכון לתינוק הוא מוצר שאפשר למצוא בהמון בתים של הורים לילדים שרק מתחילים ללכת. מה שהורים אלה ככל הנראה לא יודעים הוא שהליכון לתינוק הוא מסוכן ביותר וגם מעכב את התפתחותו של הילד.

בקנדה, הליכונים לתינוקות נאסרו למכירה ובארה"ב פועלים לכך שמכירתם תיאסר בחוק גם אצלם. הנה הסיבות שבגללן הליכונים לתינוקות הוא מסוכנים אך גם פופולריים.

למה הורים קונים הליכון לתינוק?

הורים רבים קונים הליכונים בגלל הסיבה הפשוטה שהפרסומות והמבנה שלו מציג מצג שווא שהליכון לתינוק עוזר לתינוק ללמוד ללכת בפחות זמן. זה ממש לא נכון. כשתינוק לומד ללכת, הלמידה עצמה היא לא איך להשתמש ברגליים ולעשות צעד אחר צעד. הלימוד האמיתי הוא האיזון וההליכה ללא תמיכה. הליכון מונע את זה מהילד ויכול בעצם לגרום לעיכוב בהתפתחות מכיוון שאם הילד ישתמש בהליכון, הוא יתרגל אליו ולא יעמוד בכוחות עצמו. אם אתם באמת רוצים לעזור לילד שלכם ללכת, וודאו שיש לו חפצים ורהיטים ברחבי הבית בהם הוא יכול להיעזר בכדי למשוך את עצמו לעמידה.

סיבה נוספת היא פשוטה עוד יותר – תינוקות מאוד אוהבים אותם. הליכון לתינוק עוזר לו להיות במצב עמידה, מצב שהם מאוד אוהבים להיות בו החל מגיל חצי שנה. הסיבה היא שכך הם יכולים לחקור את העולם סביבם. יש עוד המון מוצרים ודרכים לגרום לילד שלכם לעמוד. כמו כן, להליכונים רבים יש פעילויות ומשחקים מובנים וכולם יודעים שילדים אוהבים דברים כאלו. בנוסף, הליכונים לפעמים נותנים להורים תחושה של בטיחות אך ההפך הוא הנכון. וזו בדיוק הסיבה למה לא כדאי להשתמש בהם.

הליכון לתינוק
תחליף מעולה וכזה שבאמת עוזר

הסכנות

הליכון לתינוק הוא מסוכן!!! בין השנים 1990-2014, יותר מ-200 אלף תינוקות אושפזו בעקבות פגיעות קשות שנגרמו מהם, בעיקר פגיעות ראש וצוואר. המספרים הללו הם רק בארה"ב, המספרים בכל העולם הם לא נתפשים.

רוב הפציעות הגיעו מנפילה של התינוקות במדרגות בזמן שהם היו בהליכון אך לא רק כך ילדים יכולים להיפצע. תינוק הנמצא בתוך הליכון, הוא הרבה יותר עצמאי מכזה שלא. לכן, הם מסתובבים יותר בבית וכמו שאמרנו, זה הזמן שלהם לחקור. הם מושכים חפצים שעלולים להיות כבדים ומסוכנים או שהם פותחים את מגירת הסכו"ם וארון חומרי הניקוי. אם יש לכם בריכה בחצר, זו בעיה גדולה מהסיבה הפשוטה שהם יכולים ליפול פנימה וההליכון ימשוך אותם איתו לקרקעית.

בשל כל הסכנות הללו, נקבעו המון סטנדרטים חדשים לייצור הליכונים לתינוקות. ההליכון צריך להיות רחב מספיק כדי שלא יהיה אפשר לעבור איתו בדלת, הוא חייב להיות בעל מעצור כך שיהיה אפשר לעצור כשרוצים (כמו המעצור של כיסא גלגלים) ועוד המון המון סטנדרטים בטיחותיים.

למרות זאת, ההמלצה לא השתנתה ועדיין ממליצים לא לקנות הליכון לתינוק שלכם. הסכנות הבטיחותיות עדיין עורבות לילד שלכם בכל פינה ובכל מקרה הליכון לתינוק מעכב, כאמור, את ההתפתחות של ילדכם מבחינת קצב הליכה.

הליכון לתינוק
לא משנה מה, אל תקנו לו כזה!

הליכון לתינוק הוא מסוכן מאוד והמון תינוקות נפצעו בשל השימוש בו. למרות זאת, הוא לא נאסר למכירה ברוב העולם והוא אף מוצר מאוד פופולרי. חשוב מאוד להעלות את הדיון הזה לסדר היום הציבורי כיוון שזה יכול להציל חיים. שמרו על הילדים שלכם ואל תקנו להם הליכונים. יש כל כך הרבה מוצרים אחרים מתאימים כדי לעזור להם ללכת. העזרה הטובה ביותר שיכולה להיות היא אתם. אז הפשילו שרוולים ותעשו הליכה עם הילד שלכם.

רוצות לקרוא מאמרים בנושא בטיחות בבית וברכב? לחצו כאן.

שאלות נפוצות

הליכון לתינוק – מהם הדברים שחשוב לשים לב אליהם לפני הקנייה?

אם החלטתם לקנות הליכון בעבור התינוק שלכם, חשוב מאוד לבדוק שהוא עומד בכל תקנות הבטיחות הקיימות, שיש לו מעצור מובנה ושהוא מתאים לילדכם.

הליכון לתינוק – מהם החסרונות של הליכון לתינוק?

הליכונים תומכים במשקל הילד, מה שהופך את חווית ההליכה ללא שלמה. למעשה, יש תיאוריות שמצביעות על כך שהשימוש בהליכונים יכול למעשה לייצר עיוותים. אמנם ישנם יתרונות רבים לשימוש בהליכונים, אך ילדים אינם לומדים ללכת כראוי אם הם משתמשים בהליכונים.

הליכון לתינוק – האם הליכון לתינוק מפריע להתפתחותו?

כן. הסיבה היא שההליכון תומך בילד כשהוא עומד אך כל המטרה של הליכה היא ללמוד אך לאזן את עצמך לבד. בשל הסיבה שההליכון הוא זה המאזן את הילד, הוא בעצם מעכב את ההתפתחות שלו.