השכלה היא אחד הדברים שאנו רודפים אחריו כל החיים. זה מתחיל כבר שאנחנו תינוקות, ממשיך בגן, לאחר מכן בבית הספר ואחר כך אנו הולכים לאוניברסיטה. במהלך חיינו אנחנו לא מפסיקים ללמוד, גם אם זה בצורה רשמית כמו בבית הספר וגם אם זה בצורה לא רשמית כמו מספרים או הרצאות שאנו משתתפים בהן.

בתור הורים שכבר רכשו את ההשכלה שלהם, אתם רוצים לעזור לילד לרכוש את ההשכלה שלו ולעשות זאת בצורה הטובה ביותר. מחקרים הוכיחו שילדים המצליחים בלימודים, הם מאושרים יותר וזה נובע ישירות מהמעורבות הפעילה שלכם בהשכלה שלו.

אתם צריכים להיות מעורבים בתהליך הלמידה וגם בכל הדברים סביב כמו למשל להיות בקשר עם המורה ולהגיע לימי הורים. במאמר הבא, אנו נציג ונסביר איך אתם יכולים להיות מעורבים בהשכלה של הילד בצורה הטובה ביותר כדי שהוא יצליח ויהיה מאושר.

השכלה – הכירו את המורה של הילד

כדי להיות מעורבים בצורה טובה, אתם צריכים להכיר את המורה של הילד. כדי לעשות זאת, רצוי לדבר איתה באופן פרטני ולהיות איתה בקשר אישי. כך, אתם תוכלו לדעת מה קורה עם הילד שלכם. זה ידוע שילדים לפעמים מסתירים מההורים שלהם את מה שעובר עליהם וכך אתם יכולים לדעת מה עובר על הילד שלכם בבית הספר.

תנו למורה את מספר הטלפון שלכם וודאו שאתם מקבלים עדכונים בעת הצורך (לא להציק לה). כך, אתם תתמכו בילד שלכם והוא ירגיש שאתם יודעים מה עובר עליו, גם אם אתם מקבלים את המידע הזה ממקור אחר.

השכלה

השכלה – הכירו את המנהלת ושאר אנשי הצוות

לא רק את המחנכת של הילד אתם צריכים להכיר אלא גם את שאר צוות המורים, המנהלת והמזכירות. אתם צריכים לדעת מה קורה בבית הספר וכדי לעשות זאת בצורה נכונה וטובה אתם צריכים גם להכיר את האנשים שמסביב כי גם המחנכת לא יודעת הכל. הכוונה בלדעת מה קורה היא לא להתערב בכל דבר ועניין אך אם יש מבחן, אירוע כלשהו או יום הורים אתם צריכים לדעת את זה. אפרופו יום הורים…

השכלה – השתתפות ביום הורים

אצל רוב ההורים, ההתערבות היחידה שלהם בלימודים של הילד היא ההגעה ליום הורים. חלק מהילדים מגיעים עם שני ההורים, חלק רק עם הורה אחד ותאמינו או לא, יש כאלה שלא מגיעים בכלל, כל אחד מהסיבות שלו. ההמלצה היא לעשות את מירב המאמצים כדי להגיע שני ההורים יחד. כך, אתם מראים לילד וגם למורה שאכפת לכם ממה שהולך בבית הספר ומההשכלה של הילד שלכם וכמו שאמרנו, ילדים להורים המעורבים בלימודים, מצליחים יותר ומאושרים יותר.

השכלה – תהיו מודעים למה שקורה בבית הספר

אנחנו לוקחים אתכם חזרה לסעיף של הכרת המורה והכרת אנשי הצוות. ההכרה הזו היא חשובה ביותר מכיוון שהילד בדרך כלל לא מספר על הדברים הרעים שעוברים עליו בבית הספר מכיוון שהוא לא רוצה שההורים ידעו. ההכרה שלכם והקשר שלכם עם המחנכת ועם אנשי הצוות, יעזרו לכם לגלות את הדברים שקורים מאחורי הקלעים.

לא מדובר רק על דברים רעים אלא גם על דברים טובים כמו הצלחות קטנות של הילד שבעיני חלק מהילדים הם שוליים ולא ראויים לאזכור כמו למשל עזרה לחברים בשיעור או גילוי אחריות.

השכלה – אבחון

ישנם ילדים המתקשים בלימודים וזה ניכר עליהם בלמידה וגם בציונים. זה לא אומר שהם תלמידים גרועים אלא בהחלט יכול להיות שיש להם איזושהי בעיה שעוד לא אובחנה. במידה והילד שלכם מתקשה, התייעצו על המחנכת ואולי גם עם יועצת בית הספר לנוגע לאבחון הילד. במידה והילד בהחלט מתקשה בשל בעיה מסוימת שיש לו, לבית הספר יש דרכים לעזור לו כמו הקלות מסוימות וכדומה.

השכלה – שיעורי בית

עזרה בשיעורי הבית היא הדרך המעורבת ביותר שבאמצעותה אתם יכולים לעזור לילד. כשהילד מתקשה, שבו איתו על שיעורי הבית והסבירו לו את הטעויות שלו ומהי הדרך הנכונה. שאלו אותו האם יש איזשהו נושא שהוא לא מסתדר איתו ונסו ללמד אותו בעצמכם בצורה שתעניין אותו.

חשוב לוודא שלילד יש מקום ייעודי להכנת שיעורי הבית ושאין במקום זה שום הסחת דעת. לכן, רצוי שהמקום לא יהיה בסלון מול הטלוויזיה וגם לא בשולחן המחשב. זה יכול להיות בשולחן בחדר שלו או בפינת האוכל כשהוא לא יכול לראות את הטלוויזיה בסלון.

כמו כן, שימו לב שאתם לא נותנים לילד אל התשובות אלא עוזרים לו להגיע אליהן בעצמו. אם אתם רוצים לקחת את כל העניין שלב אחד קדימה, נסו ללמוד את החומר שהילד שלכם לומד. אם תעשו זאת, אתם תהיו צעד אחד לפניו וככה תוכלו לעזור לו בשיעורי הבית ובלימודים בצורה אפקטיבית מאוד.

השכלה

השכלה – מבחנים

קחו את כל מה שקראתם עכשיו לגבי שיעורי הבית ויישמו אותו על הלמידה למבחנים. העזרה שלכם תעזור לו ללמוד טוב יותר כי הוא ירגיש שהוא לומד גם בשבילכם ולא רק בשבילו. בני אדם נוטים לפעמים לוותר לעצמם אך כשיש מישהו שדוחף אותם, הם פוחדים לאכזב אותו ולכן הם משקיעים יותר. עברו עם הילד עם החומר בצורה האפקטיבית ביותר שאפשר ונסו לעשות זאת בדרכים מעניינות וכיפיות כך שהוא לא ירגיש שהוא לומד אלא משחק.

השכלה – מורה פרטי

עם כל זה שתעזרו לו בשיעורי הבית ובהכנה למבחנים, יכול להיות שהילד צריך עזרה קצת יותר מקצועית בנושא מסוים ולכן אתם צריכים לשכור את שירותיו של מורה פרטי. שימו לב מהו הנושא שבו הילד שלכם מתקשה ושאלו אותו אם הוא חושב שהוא זקוק למורה פרטי שיעזור לו. המורה יישב על הילד על שיעורי הבית, על הכנה למבחנים ועל כל מה שקשור לנושא זה. הוא אומנם "גונב" לכם את הזמן עם הילד אך יש לכם עוד הרבה מקצועות לימוד שאתם יכולים ללמד את הילד. 

למידה משותפת למבחנים, עזרה בשיעורי הבית, מורה פרטי, הכרת המורה והצוות והגעה ליום הורים הם רק חלק מהדברים שאתם יכולים לעשות כדי להיות הורים מעורבים בהשכלה של הילד. אתם יכולים לקחת את העניין צעד קדימה ולהיכנס לוועד הורים של הכיתה וכדומה. כך אתם תהיו במרכז העניינים ולא תפספסו שום דבר.

אם אתם רוצים לקרוא עוד מאמרים כאלו, לחצו כאן.