ילדים מפחדים מהרבה דברים כמו למשל שדים, רוחות, הרעים בסרטים המצוירים ועוד. אחד מפחדים שלהם, קשור לבן אדם, הלובש חלוק לבן וגם הרבה מאוד אנשים מבוגרים מפחדים ממנו. אנחנו מדברים על רופא שיניים.

הכלים המוזרים, הכאב, והאווירה הכללית, בדרך כלל רק מוסיפים לפחד מרופא השיניים אך בסופו של דבר, הוא כאן כדי לעזור לנו. הפחד הוא בלתי נשלט ומשתלט על גופנו. בתור מבוגרים, אנחנו מבינים את החשיבות של הטיפול ולכן, לא משנה כמה אנחנו מפחדים, אנחנו שוכבים על הכיסא בשקט ונותנים לרופא לעבוד.

ילדים לעומת זאת, יעשו הכל כדי לנסות ולברוח. הם יבכו, יצרחו ולפעמים גם יברחו לגמרי מהקליניקה. אך מהו הבסיס של הפחד הזה? במאמר זה, אנחנו יורדים לשורש העניין (אך לא לשורש השן) ונסביר מהי הסיבה לפחד של ילדים מרופא השיניים.

ילדים מפחדים – פשוט כואב להם

כן, כמו שאתם קוראים, פשוט כואב להם ובגלל זה הם מפחדים. אף אחד לא אוהב שכואב לו וכולם מנסים להימנע מזה. אצל ילדים, סף הכאב הוא נמוך ביותר ולכן, כשכואב להם הם בוכים ומנסים לעצור את הכאב ככל הניתן.

טיפולים אצל רופא שיניים יכולים להיות כואבים ולא נעימים ולכם הילדים פוחדים ממנו. בנוסף לכך, בהרבה מאוד סרטים וסדרות של ילדים, רופא השיניים מוצג באור שלילי ככזה המכאיב למטופליו. לכן, הילדים שרואים זאת, חושבים שזו השקפה של המציאות וכך הם מאמינים שרופא השיניים יכאיב להם והם יעשו הכל כדי לא להיכנס לטיפול.

כדי למנוע את האמונה הזו, אתם צריכים להסביר לילד שלכם שמה שהוא רואה זו תוכנית טלוויזיה ושרופא השיניים הוא לא ככה במציאות. זה יהיה מעט קשה כי ילדים מאמינים למה שהם רואים בטלוויזיה אבל זו הדרך היחידה שלכם להרגיע אותו.

ילדים מפחדים

ילדים מפחדים – אתם מקור הפחד שלהם

אם אתם תקרינו פחד מרופא השיניים, הילדים שלכם יראו זאת ובאופן טבעי, גם הם יפחדו ממנו. הילדים שלכם, סומכים עליכם בעיניים עצומות. מבחינתם אתם גיבורי העל הכי גדולים וחזקים שיש ולא מפחדים מכלום.

לכן, אם הילד יראה שאתם, הגדולים והחזקים מפחדים, כנראה שלו, הילד הקטן וחסר האונים, יש גם ממה לפחד. כדי למנוע זאת, אתם צריכים ללבוש מסכה של אמיצים (גם אם אתם רועדים מפחד) כדי להקרין לילד את התחושה שהכל בסדר והוא נמצא בידיים בטוחות. גם אם חזרתם מהטיפול הכי נורא שיש, בפני הילדים אתם צריכים להעביר את התחושה שהכל בסדר.

ילדים מפחדים – חוויה לא טובה

אם זו לא הפעם הראשונה או השנייה שאתם הולכים עם הילד לרופא השיניים, יכול מאוד להיות שאחת הפעמים הקודמות, הייתה מעט לא נעימה ואולי אפילו טראומטית בעבור הילד.

יכול להיות שהטיפול כאב לו מאוד, יכול להיות שהטיפול הגיע לפני או אחרי חוויה לא נעימה והביקור אצל רופא השיניים מתקשר לחוויה הזו, יכול להיות שהמרפאה עצמה לא נראית לו או כל דבר אחר. משהו הפריע לו בעבר ועכשיו, במוח שלו יש חיבור בין הדבר הלא טוב הזה לבין רופא השיניים.

כדי לעזור לילד להתגבר על זה, אתם צריכים לדאוג לילד לחוויה מתקנת. דברו עם הרופא, זו בוודאות לא הפעם הראשונה שזה קורה לו והוא יבין את המצב. הוא ינסה לעשות הכל כדי שלילד שלכם תהייה חוויה הרבה יותר טובה הפעם.

ילדים מפחדים – חוסר שליטה

כולם אוהבים להיות בשליטה, במיוחד על עצמם ומה שקורה להם. אצל ילדים זה בא לידי ביטוי עוד יותר מכיוון שהם לא כל כך מבינים סיטואציות מסוימות. למשל, הם לא יודעים שכאשר הם מגיעים לרופא השיניים, הם צריכים לשבת בשקט ולתת לו לעשות את העבודה שלו. זוהי סיטואציה שהם לא רגילים אליה כל כך ולכן הפחד.

קשה לאנשים לשים את מבטחם באחר, בטח ובטח אם זה אדם זר, לא משנה מה הרזומה שלו. לכן, הילדים, שלא מכירים את רופא השיניים ולא יודעים מה המומחיות שלו, מתקשים לעשות זאת ועל כן הפחד. מבחינת הילדים, יש רק מספר אנשים בודדים שיש להם כוח עליהם והם ההורים שלהם ובני המשפחה והגננת/המורה. בגלל שהם לא מכירים את רופא השיניים ולא יודעים מהו איזון הכוחות ביניהם, הם נלחמים בו ובשליטה שלו עליהם והלחימה הזו באה לידי ביטוי בכך שהם יבכו, יצעקו, יברחו וכדומה.

ילדים מפחדים – איך מתגברים על זה

אין דרך אחת להתגבר על הפחד מרופא שיניים מכיוון שאצל כל ילד, שורש הבעיה הוא שונה. אצל ילד אחד זה יכול להיות הפחד מהכלים, אצל אחד זה יכול להיות חוסר השליטה ואצל אחר זה יכול להיות משהו שונה לגמרי שלא דיברנו עליו כאן.

מה שאתם צריכים לעשות, זה להושיב את הילד ולנסות להוציא ממנו את הסיבה המרכזית לפחד שלו. לאחר שאתם יודעים את הסיבה, אתם תדעו לטפל באופן נקודתי במקור הפחד של הילד. במידה וזה קשור אליכם, אתם צריכים לשנות את מה שאתם עושים כדי לאפשר לילד להרגיש יותר נוח ולא לפחד. במידה וזה קשור לרופא עצמו או למשהו שלא נמצא בשליטתכם אך אתם חושבים שהוא יכול לעזור בצורה כזו או אחרת, פשוט דברו איתו והסבירו לו את העניין, הוא כבר יידע מה לעשות.

ילדים מפחדים
דברו איתם ונסו להבין את מקור הפחד

פחדים של ילדים יכולים להיות מגוונים ומקורם בכל מיני דברים. נסו להוציא מהם את מקור הבעיה בכל פחד ופחד ולא רק בנוגע לרופא השיניים. טפלו במה שאתם יכולים ובקשו עזרה במה שלא נמצא בשליטתכם. אתם צריכים לעשות את כל מה שאתם יכולים כדי לתת לילד שלכם הרגשה יותר בטוחה ונוחה.

אם אתם רוצים לקרוא עוד מאמרים בסגנון, לחצו כאן.