מוות בעריסה, כשמו כן הוא, מוות שקורה לתינוקות בעריסה. לצערנו הרב, אין הסבר לתופעה זו אך יודעים שהיא תוקפת את הנשימה והיקיצה של התינוק. המוזר בתופעה זו היא שהיא יכולה לצוץ משום מקום, בכל רגע שבו התינוק שלכם ישן ואין קשר אם התינוק שלכם בריא או חולה. חשוב לדעת, שרוב התינוקות שמתים מתסמונת מוות בעריסה, עוד לא הגיעו לגיל שישה חודשים אך גם חשוב לדעת שהתופעה יכולה לתקוף גם תינוקות בגיל שנה.

האם ידעתם, שישנם מספר דברים שאתם יכולים לעשות כדי לשפר את הסיכוי להימנע מתופעה זו? אין מניעה אבסולוטית אך כן אפשר להוריד את הסיכון לפי מחקרים שונים. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבצע כמה דברים די פשוטים אך כאלה שעלולים להתגלות כקריטיים ביותר.

מוות בעריסה – הפחתת הסיכון

הנקת התינוק

נשמע מעט מוזר אך זה נכון, הנקה יכולה לעזור להפחית את הסיכון. החומרים שבחלב האם מחזקים את גופו של התינוק ויכולים להפחית את הסיכון. כמו כן, גם שילוב של פורמולה והנקה עוזרים. העיקר שהילד יקבל חלב אם. אנו יודעים שיש נשים שפשוט לא מוכנות להניק, כל אחת מהסיבות שלה, אך האם זה לא מחיר ששווה לשלם כדי לשמור על הילד?

מיטה משלו

הורים רבים, משכיבים את הילד לישון במיטה שלהם יחד איתם. זו טעות שפשוט אסור לעשות. רק במיטה משלוף בעריסה, הילד באמת בטוח. גם אם אתם חושבים שבמיטה שלכם לא יקרה לו כלום כי אתם שומרים עליו, אין לכם מושג מה קורה כשאתם ישנים ולכן חשוב שהילד יהיה בסביבה בטוחה בעריסה שלו.

מוות בעריסה

שינה בטוחה

שינה בטוחה תלויה במרחב שינה בטיחותי. שימו לב שאין שום דבר שיכול איכשהו לפגוע בילד שלכם – לא צעצוע קטן שהוא יכול להגיע אליו, לא חוצץ רופף, לא שמיכה או בובה שהוא יכול להכניס לפה. מרחב בטיחותי כולל מזרן חזק, חדר קריר כדי שהילד לא יתחמם מדי והכי חשוב שינה על הגב!

תינוק עטוף

סעיף חשוב ביותר, אז שימו לב טוב!

עטיפת הילד תורמת לנוחות השינה של הילד וזה נחשב חלק מסעיף שינה בטוחה אך חלק זה הוא כל כך קריטי שהוא היה חייב לקבל סעיף משלו.

השמיכה שבה אתם עוטפים את התינוק חייבים להיות מאווררת מספיק כדי שהילד לא יתבשל בתוכה, היא צריכה להיות הדוקה מספיק כדי לשמור עליו אך לא הדוקה מדי. בנוסף, היא צריכה לעטוף אותו בצורה כזו שכל גופו עטוף מלבד אזור הכתפיים ומעלה. ישנן שמיכות מיוחדות שמיועדות במיוחד לעטיפת התינוק.

עטיפת התינוק, מכריחה אותו להישאר שכוב על הגב וכבר אמרנו שזו התנוחה הטובה ביותר עבורו. בנוסף, היא מונעת ממנו תנועה כך שהוא לא יכול להגיע לשום דבר אך מאפשרת לו מספיק תנועה כך שהוא לא ירגיש כלוא.

חשוב מאוד – שימו לב שאתם לא מהדקים את השמיכה יותר מדי. זה עלול לגרום לפגיעות כמו יציאה מהמקום של מפרק הירך מה שעשוי לגרום לכך שהוא לא יתפתח בצורה טובה והפגיעה תהייה לטווח ארוך.

מוות בעריסה

אז איך עושים זאת נכון?

כל הורה עוטף בצורה שונה. הדבר היחיד שחשוב הוא שההידוק של השמיכה יהיה במידה הנכונה. כדי לוודא מידת הידוק נכונה, הכניסו יד שטוחה בין השמיכה לאזור החזה של התינוק. במידה והצלחתם, זה מהודק טוב, במידה ולא הצלחתם, זה הדוק מדי ויש לשחרר. במידה ואתם יכולים להכניס יותר מיד אחת שטוחה בין השמיכה לבין החזה של הילד, השמיכה לא הדוקה מספיק והיא בעצמה עלולה להוות סכנת חנק עבור הילד.

הנקה, עטיפת הילד, מרחב שינה בטוח – אלו הדברים שאתם צריכים לוודא שמתקיימים כדי להפחית את הסיכון של הילד שלכם לסבול מתסמונת מוות בעריסה. כמובן, אלו הם לא דרכי מניעה, אין באמת אפשרות למנוע לגמרי מוות בעריסה אך לפי מחקרים שונים, אלו הם הדברים שיכולים לעזור.

רוצות לקרוא מאמרים בנושא בטיחות בבית וברכב? לחצו כאן.

שאלות נפוצות

מוות בעריסה – מה יכול למנוע מוות בעריסה?

הדברים שיכולים לעזור למנוע מוות בעריסה הם: הנקה, עטיפת התינוק, שינה על הגב, שינה במיטה משלו.

מוות בעריסה – מהם הדברים שחייבים לעשות?

תמיד הניחו את תינוקכם על גבו, הניחו אותם על מזרן שינה יציב וחזק, שימו לב שלא חם לו מדי, וודאו שמרחב העריסה שלו הוא רך ובטוח.

מוות בעריסה – איך יודעים שהתינוק עטוף בצורה טובה?

אם אתם מצליחים להכניס יד שטוחה בין המעטפת לבין החזה של התינוק שלכם – הוא עטוף בצורה טובה.