סכנות הריון הן משהו שאי אפשר להימנע ממנו כל כך אך כן אפשר לאבחן אותן מוקדם ובכך למנוע סכנה גדולה יותר. כל מה שצריך לעשות כדי לאבחן את הסכנות הוא לשים לב לסימנים. מהם אותם סימנים? על זה נדבר במאמר הבא.

סכנות הריון – כאבים בבטן

באופן כללי, אין שום סיבה שתרגישו כאבים בבטן בזמן ההיריון אלא רק כאשר אתן חוות צירים המתחילים רק לאחר 37 שבועות. במידה ועוד לא הגעתן לשלב זה של ההיריון ואתן חוות כאבי בטן, כדאי מאוד להתייעץ עם רופא כמה שיותר מהר.

סיבה שכיחה לכאב נורמלי בבטן בזמן הריון היא כאב ברצועות המקיפות את הבטן. סביב הבטן קיימות רצועות המקיפות אותה וככל שהתינוק גדל, רצועות אלה נמתחות עוד ועוד ומכך נגרם הכאב. אתן תרגישו את הכאב כאשר אתן תשנו את התנוחה שלכן. כאבים אלו הם נורמליים ואינם מזיקים לעובר שלכן.

סכנות הריון
אם אתן חוות כאבי בטן – כדאי שתיגשו מיד לרופא

סכנות הריון – ספירת תנועות

בשלב מסוים במהלך ההיריון אתם תצטרכו לשים לב לתנועות של העובר כדי לוודא שהכל בסדר. לזה קוראים – ספירת תנועות. בטווח של שעתיים, אתן צריכות לספור כל תנועה ותנועה (אפילו התנועה הקטנה ביותר נספרת) של העובר.

איך עושים זאת? שכבו על צד שמאל שלכן ונסו לא לזוז ככל האפשר ופשוט לספור את התנועות. כמות התנועות צריכה להיות 10 תנועות במשך השעתיים האלו וזה לא משנה אם הוא עושה 10 תנועות ב-10 דקות או שהוא עושה 10 תנועות בשעתיים, מה שחשוב זה כמות התנועות. בנוסף, שימו לב כמה זמן עובר בין תנועה אחת לזו שאחריה.

הזמן הטוב ביותר לבצע ספירת תנועות הוא הזמן שבו העובר שלכם הכי פעיל. עושים זאת בשכיבה ומנוחה מכיוון שדווקא כשאתן נחות, הוא מתעורר וכשאתן פעילות וזזות, הוא ישן. תתרגלו לזה מעכשיו כי גם אחרי שהוא ייוולד, כשאתן תרצו לישון, הוא יהיה ער.

סכנות הריון – ראייה מטושטשת

אם אתן שמות לב כשאתן מתחילות לראות מטושטש ואתן חוות כאבי ראש – יש מיד להתקשר לרופא מכיוון שאלו הם סימנים לרעלת הריון. רעלת הריון היא מחלה המסכנת את חיי העובר וחיי האם יחד.

סימנים מרכזיים נוספים לרעלת הריון: לחץ דם גבוה, בצקת וחלבון בשתן.

הסיבה לכך שרעלת הריון היא כה מסוכנת היא שהעלייה בלחץ הדם של האם עלול לגרום לשבץ מוחי לאם. לתינוק, העלייה בלחץ הדם מסוכנת מכיוון שכאשר זה קורה, מגיע אליו פחות חמצן ודם.

סכנות הריון
אם אתן מתחילות לראות מטושטש – גשו לרופא

סכנות הריון – דימום

דימום לא אמור לקרות מהסיבה הפשוטה שאתן בהריון. במידה ויש לכם דימום נרתיקי, יש מיד להגיע לרופא ובמקרים מסוים אף לבית חולים. ישנו דימום קטן שקורה בשליש הראשון של ההיריון והוא טבעי ומאוד מאוד קטן ועשוי גם לקרות עם לפני שאתן יודעות על ההיריון.

הסיבות לדימום הן: בעיות בשליה, הפלה לא מכוונת, קיום יחסי מין, מכה בבטן, הריון חוץ רחמי, לידה מוקדמת, קרע ברחם וזיהום.

סכנות הריון – הפרשות

במהלך ההיריון, אתן כנראה תחוו מעט הפרשות זעירות אך יש כאלה שמבשרות רעות וכדאי להכיר אותן.

במידה ואתן חוות הפרשות רציניות, כדאי מאוד להתייעץ עם רופא מכיוון שזה עלול להעיד על זיהומים או על הלידה הקרבה. יכול להיות גם שירדו לכן המים אך אם זה קורה לפני שבוע 37, זה לא תקין. במידה וזה קקה, יש ליצור קשר עם רופא כדי לברר את המצב.

סימנים אלו הם רציניים ביותר וכאשר אתם שמים לב אפילו לאחד מהם, יש מיד להגיע לרופא לבדיקה. הביטחון והבריאות שלכן ושל העובר הוא בראש סדר העדיפויות ואין שום סיבה שתרגישו "נודניקיות" וכדאי להתקשר על כל דבר קטן כדי להיות בטוחות שהל בסדר מאשר לא להתקשר כדי "לא להפריע" ולהסתכן.

רוצות לקרוא מאמרים בנושא בריאות לתינוק? לחצו כאן.

שאלות נפוצות

סכנות הריון – מה צריך לעשות כשמזהים את הסימנים?

כאשר מזהים את הסימנים לסכנות הריון, יש מיד לפנות לרופא.

סכנות הריון – מהם הסימנים לרעלת הריון?

הסימנים לרעלת הריון הם: בצקת, חלבון בשתן, לחץ דם גבוה, כאבי ראש חזקים וראייה מטושטשת.

סכנות הריון – מהי ספירת תנועות?

ספירת תנועות היא ממש כמו שזה נשמע – ספירת תנועות. אתם צריכים לספור את כמות התנועות של העובר במשך שעתיים. הוא צריך לעשות 10 תנועות בטווח של השעתיים הללו. יש גם לבדוק את מרווח הזמן בין תנועה לתנועה. חשוב לעשות זאת בשכיבה.