סנדלים טבעוניות, זה אכיל? תצחקו כמה שאתן רוצות אבל זו שאלה אמיתית שאני שומעת די הרבה. התשובה היא כמובן לא. שמי אלינור ואני טבעונית כבר כמעט 15 שנים. בהתחלה, הטבעונות שלי התבטאה נטו באי אכילת בשר ומזון המגיע מן החי (חלב, גבינות וכדומה). היום, החיים שלי סוג של סובבים סביב הטבעונות. זה מתבטא באוכל כאמור, בבגדים, בנעליים, אקססוריז, רהיטים ועוד ועוד.

היום, נדבר על סנדלים טבעוניות. מה שאסביר כאן, חל על כל הנעליים הטבעוניות אך הסנדלים הטבעוניות בפרט מציגות את התמונה בצורה הטובה ביותר לפי דעתי. השאלה הגדולה שלנו היום היא האם סנדלים טבעוניות (וכאמור הנעלה טבעונית בכלל) באמת יותר ידידותיים לסביבה?

למה עור הוא רע לסביבה

לפני שאנו מגיעות לתשובה שלנו, אנו חייבות להבין למה עור, שהוא החומר שממנו מייצרים המון נעליים, הוא רע לסביבה.

אוקיי, מאיפה התחיל? קודם כל, העור הזה מגיע מבעלי חיים, מה שאומר שצריך לפגוע בהם כדי להשיג אותו. זה אכזרי ומיותר מאוד. בדרך כלל, בעלי החיים האלה גדלים במיוחד כדי לספק חומרים לתחומים כמו אופנה, מזון וכו'. בשל כך, הם זקוקים למקום מרעה והרבה פעמים כדי ליצור את המקום הזה, הורסים יערות ומשטחים ירוקים. עוד דבר הקשור להאכלתם של בעלי חיים אלה הוא שהמזון אותו הם אוכלים הוא עשיר באנטיביוטיקה, מה שאומר שהם אוכלים דברים שהם לא הכי בריאים בשבילם רק כדי לספק את הצרכים שלנו.

דבר נוסף שגורם לעור להיות מזיק לסביבה הוא הכימיקלים בהם משמשים לעיבוד שלו. מוצרי העור שנמצאים לכן בארון, לא יוצרו מעור רגיל וטבעי. העור הזה עובר תהליך עיבוד כימי מורכב מאוד. הכימיקלים הללו, בהם משתמשים בסופו של דבר מגיעים לאוויר, למים ואל תוך גופם של האנשים שעובדים איתם (למרות שהם עם לבוש מגן). הכימיקלים האלה הורסים את הטבע וגם את בריאותם של העובדים.

ממה עשויות סנדלים טבעוניות

סנדלים טבעוניות עשויות מסוגים שונים של חומרים. חלקם יותר אורגניים וטבעיים וחלקם פחות. סנדלים טבעוניות, כמו נעליים טבעוניות, עשויות מחומרים כמו פלסטיק ממוחזר, שאריות צמיגים, שאריות אוכל וחומרים סינטטיים. כולם כמובן עוברים תהליך שלאחריו אפשר להשתמש בחומרים אלה בצורה בטוחה, יפה ונוחה.  

האם אלטרנטיבות עור טבעוניות באמת ידידותיות יותר לסביבה?

התשובה היא כן ולא. בסופו של יום, החומרים מהם עושים את העור המלאכותי הם אומנם כאלה שלא מגיעים מן החי והם מעשה ידי אדם או חומרים אורגניים מהטבע, אך גם הם עוברים תהליך כדי שיהיה אפשר להשתמש בהם ליצירת סנדלים טבעוניות.

חומרים מסוימים מצריכים שימוש בנפט ודלקים אחרים כדי שיהיה אפשר להשתמש בהם לייצור נעליים וסנדלים. כמו שאנו יודעות, דלקים ונפט הם לא חומרים ידידותיים לסביבה. בחומרים אחרים, יש צורך בשימוש בכימיקלים כמו בעור הרגיל ועל הבעיות הבריאותיות והסביבתיות שלהם כבר דיברנו.

הפלסטיק הממוחזר, הוא עדיין פלסטיק. זה מצוין שעושים בו שימוש חוזר אך הוא עדיין משהו שנשאר על כדור הארץ למשך אלפי שנים.

 אז איך סנדלים טבעוניות הן יותר ידידותיות לסביבה? מכיוון שלא רק אלה החומרים בהם עושים שימוש. משתמשים גם בכותנה אורגנית ובפוליאסטר ממוחזר, שהם חומרים הרבה יותר ידידותיים לסביבה. חומרים נוספים מהם בהם משתמשים הם שעם ושאריות מזון אורגני כמו עלים של אננס או קליפות תפוח.

אבל הדרך החשובה, המרכזית והטובה ביותר שבה הנעלה טבעונית עוזרת לסביבה היא בכך שהיא מונעת את הצורך בעור אמיתי. כך, החיות לא נפגעות והן יכולות לחיות חיים הרבה יותר שלווים וללא אכזריות.

סנדלים טבעוניות הן לפי כל הערכות, העתיד של האופנה העולמית. אנשי איכות הסביבה, טבעונים והרבה אנשים שפשוט נמאס להם מהאכזריות כלפי חיות, עברו להשתמש בתחליפי עור וקונים נעליים טבעוניות.

אני כאן, לא כדי להטיף לכן, לא כדי לנסות ולהעביר אתכן "לצד השני" אלא רק כדי לשים לכן מול את העיניים את העובדות בצורה נינוחה ופשוטה. אתן תחליטו מה לעשות איתן. אם החלטתן לעבור לאופנה טבעונית – מעולה. אם לא – זו זכותכן המלאה. שכל אחת תחייה כמו שהיא רוצה וכמו שטוב לה. אך אם אתם יכולות לעזור קצת לשמור על הסביבה ולשמור על החיות, מבלי להתפשר על נוחות ואיכות, למה לא לעשות זאת?

אם אתם רוצים ללמוד עוד על נעלי ילדים טבעוניות, לחצו כאן