תינוקות וגזים הם שילוב תמידי מהסיבה הפשוטה שלכל אדם יש גזים. זה טבעי ונורמלי. אך למה הם נגרמים? איך אפשר להקל את ההרגשה בעבור התינוק שלכם ומהם הסימנים לגזים?

תינוקות וגזים – הסיבות לגזים

ישנן כמה סיבות שבגללן לתינוקות יש גזים אך הסיבה המרכזית היא שבשעה שהם יונקים (או אוכלים מבקבוק אך זה קורה פחות), הם בולעים אוויר והגזים היא הדרך של הגוף לשחרר את האוויר שנבלע. כדי למנוע את היווצרות הגזים מסיבה זו, וודאו שאין שום מרווח בין הפה שלו למקור היניקה שלו.

סיבה נוספת להיווצרות גזים בבטן של התינוק, קשורה אליכן, האימהות. מה שאתן אוכלות, מגיע אל הילד שלכן דרך חלב האם ויכול מאוד להיות שאכלתן משהו שגורם לו לגזים ואף לכאב בטן. אפשר לבדוק זאת בקלות דרך בדיקה אצל רופא ילדים.

תינוקות וגזים
מה שאתן אוכלות גם כן גורם לגזים אצל התינוק שלכן

תינוקות וגזים – סימנים לגזים

תאמינו או לא, לגזים יש סימנים מוקדמים שאפשר לזהות די בקלות וכך תוכלו להקל על הילד שלכם. הסימן המוכר ביותר הוא בכי. בכי וחוסר נוחות במשך שעה ביום הוא סימן מקדים לגזים. זה קורה בשל כך שלתינוק יש מערכת עיכול קטנה. במידה והבכי נמשך, יכול להיות שיש משהו מעבר לגזים וכדאי להתייעץ עם רופא.

אם התינוק לא ישן טוב או לא אוכל כמו שצריך, זה סימן נוסף לגזים אך לא רק לזה. חוסר מנוחה והנפת רגליים זה עוד סימן לכך שהתינוק שלכם סובל מגזים. בעצם הנפת הרגליים הוא מנסה להקל את הלחץ שיש לו בבטן ואף מנסה לדחוף את הגזים החוצה.  הסימן האחרון הוא פנים אדומות בזמן הבכי וזה ייעלם ברגע שהגזים ישתחררו והוא מרגיש הקלה.

תינוקות וגזים
חוסר מנוחה יכול להיות סימן לגזים

תינוקות וגזים – איך להקל את אי הנעימות

גזים גורמים לאי נעימות רצינית בבטן של התינוק. הדרך המהירה והמוכרת ביותר היא לטפוח על גבו של התינוק עד שהגזים ישתחררו. לרוב עושים זאת לאחר שהוא אוכל. רצוי להמתין עד שיהיו שני שחרורים כדי לדעת שבאמת נפטרנו מהכל לפעם זו. טיפ – מומלץ להרים את התינוק לשחרור קל באמצע הארוחה. לפעמים הם זקוקים לזה. ישנו סימן שמעיד על כך והוא שאם הילד שלכם הספיק לאכול אחרי כמה דקות בודדות, אך גם יכול להיות שהוא פשוט שבע.

שינוי התנוחה שבה אתם מאכילים את התינוק שלכם יכולה גם היא לעזור להקל ואף קצת למנוע גזים. מעבר לתנוחה ישרה יותר תעזור למנוע כניסת אוויר לפיו של התינוק וכמו שכבר אמרנו, זו אחת הסיבות המרכזיות להיווצרות גזים אצל תינוקות.    

תינוקות וגזים
שינוי תנוחת האכלה יכולה לעזור

האכלה בזמן היא דרך למניעת גזים. כשתינוקות רעבים, הם מעדכנים את הסובבים אותך על כך באמצעות בכי ובזמן שהם בוכים הם בולעים אוויר מה שגורם להם לגזים. לכן, שימו לב לכך שאתם מאכילים את הילד שלכם כשהוא רעב ואם הוא מתחיל לבכות, כדאי שתזרזו בהכנת האוכל.

השכבת התינוק שלכם על הברכיים שלכם, גם יכולה לעזור להקל עליו. פשוט השכיבו אותו על הבטן ועסו את הגב שלו. אפשר גם להשכיבו על הגב, לתפוס את רגליו ולבצע תנועת אופניים. תנועה זו תעזור להקל את הלחץ שיוצרים הגזים ותדחוף אותם החוצה.

לעוד דרכים – התייעצו עם רופא הילדים.

גזים זה דבר טבעי לגמרי וכולנו סובלים מהם. בשל כך שלתינוקות יש מערכת עיכול קטנה, הם סובלים מהר יותר. לכן, חשוב לעשות הכל כדי להקל עליהם את החוויה הלא כל כך נעימה הזו.

רוצות לקרוא מאמרים בנושא בריאות לתינוק? לחצו כאן.

שאלות נפוצות

תינוקות וגזים – מהן הסיבות המרכזיות?

שתי הסיבות המרכזיות לגזים הן – תינוקות בולעים אוויר בזמן האוכל בשל כך שמערכת העיכול שלהם היא קטנה, יכול להיות שהילד שלכן רגיש למשהו שאכלתן והועבר אליו בזמן ההנקה.

תינוקות וגזים – עד איזה גיל תינוקות סובלים מגזים?

בערך עד גיל חצי שנה.

תינוקות וגזים – מהם הסימנים המרמזים על גזים?

הסימנים המרכזיים לגזים הם בכי, חוסר נוחות, חוסר שינה והנפת רגליים באוויר.