תינוקות, הליכה ומה שביניהם – נושא מעניין ביותר מכיוון שיש בו המון רבדים נסתרים והמון אזורים אפורים. אין דרך אחת להיות הורה או לגדל ילדים ולכן האזורים האפורים האלו קיימים אך ישנם כמה דברים שחייבים לדעת.

במאמר הבא, אנו מדברים על האזורים האפורים האלו, הנושאים שהורים רבים לא יודעים את התשובה המלאה אליהם ואם אתם בטוחים שאתם יודעים הכל – תתכוננו להפתעה.

תינוקות, הליכה ומה שביניהם – בואו נפתיע אתכם

הרבה מאוד אנשים, בין אם הם הורים ובין אם לא, לא מבינים שלרגליים יש תפקיד נוסף אצל תינוקות, חוץ מאשר הליכה או זחילה. הרגליים של התינוק, בנוסף לפה שלו, הם האיבר דרכו התינוק לומד על העולם בצורה הטובה ביותר. דרך הרגליים, התינוק מבין את ההבדל בין חום לקור, את ההבדל בין משטח אחר לאחר ועוד. בגלל החיבור הזה, ניתן לראות הרבה תינוקות מכניסים את הרגל שלהם אל הפה.

תינוקות
עושים איתם הרבה יותר מרק ללכת

תינוקות, הליכה ומה שביניהם – המטרה של נעליים

כיום, אנשים מבוגרים רבים, בוחרים את הנעליים שלהם לפי המראה של הנעל או המותג שייצר אותה. נכון, הרבה מאוד מהנעליים האלה הן איכותיות וכאלה התומכות ברגל בצורה טובה אך חלקן גם לא.

לעיתים, אנו שוכחים את המטרה ההיסטורית והבסיסית של נעליים – לשמור על הרגליים שלנו מפני לכלוך ופגיעות אחרות. לכן, כשאתם בוחרים נעליים לילדים, שימו רגע בצד את עניין היופי ובחרו נעל שתשמור על רגלו של הילד שלכם בצורה הטובה ביותר.

כמו כן, כשילדים מתחילים ללכת, עדיף להם ללכת יחפים מכיוון שכך הם מייצבים את עצמם בצורה עצמאית בלי שום דבר חיצוני שיעזור להם.

תינוקות, הליכה ומה שביניהם – הליכון הוא טוב או רע?

רע, רע מאוד.

הורים רבים קונים הליכון לתינוק שלהם מבלי לדעת את ההלכות הרעות שיש לאותו הליכון מכיוון שהם חושבים שהליכון זה מה שיעזור לילד ללכת טוב יותר או לתפוס את הקטע מהר יותר. האמת היא שההפך הוא הנכון וההליכון דווקא מעכב את ההתפתחות של הילד.

כל הקטע בללמוד ללכת זה ללמוד איך להישאר על הרגליים. היציבה והתמיכה בגוף, הן החשובות ולא איך צועדים. ההליכון לוקח את האלמנט הזה כי זה כל תפקידו – לתת תמיכה ויציבה לילד ובשל כך שהוא נותן את האלמנט הזה, הילד מסתבך עליו וכך הוא לא לומד ובעצם לא מפתח את התחום שבאמת צריך פיתוח. בנוסף, ההליכון גורם לשרירים לעבוד הרבה פחות ומונע גם את ההתפתחות שלהם.

דבר חשוב נוסף שלא הרבה יודעים הוא שהליכון לתינוק הוא גם מסוכן. יותר מ-90 אחוז מפגיעות ראש וצוואר בקרב תינוקות נגרמים מההליכון. הצורה של ההליכון גורמת לכך שבמידה והוא מתהפך, מכל סיבה כלשהי, הילד יתרסק ישירות על הראש או הצוואר וזה עלול לרום לפגיעות חמורות מאוד. 

תינוקות
לא לקנות!

תינוקות, הליכה ומה שביניהם – בחירת הנעליים

בחירת הנעליים היא חשובה ויש לקחת אותה ברצינות. שימו לב שאתם בוחרים נעליים שמתאימות לילד לא רק מבחינת המידה אלא שהן גם באמת יושבות טוב על הרגליים שלו. נעליים לוחצות עלולות לגרום לבעיות רפואיות כמו התפתחות לא טובה של הרגל ואף לציפורן חודרנית.

בנוסף, כדאי לדעת שבגילאים אלו, אתם תצטרכו לקנות נעליים חדשות עבור הילד לעיתים די קרובות מכיוון שבגילאים אלו, הם גדלים יחסית מהר והנעליים שקניתם להם יהפכו להיות קטנים עליהם די מהר.

תינוקות, הליכה ומה שביניהם – הליכה עקומה

קורה לפעמים שתינוקות שרק החלו ללכת לראשונה, הולכים מעט עקום עם הרגליים. לפעמים הרגליים פונות פנימה ולפעמים החוצה. הסיבה שזה קורה היא שכך יותר נוח לילדים לייצב את עצמם ולתמוך משקל הגוף שלהם. אל תדאגו, עם הזמן זה יעבור, ברגע שהילד יצליח להחזיק את עצמו יותר טוב ולייצב את עצמו יותר טוב. במידה וזה לא עובר עד סביבות גיל שלוש, יש לגשת לרופא למציאת פתרון.

תינוקות, הליכה ומה שביניהם – כאבים

במידה והילד מתלונן על כאבים ברגליים, יש מיד לגשת לרופא. כאבים אלו עלולים להעיד על בעיה פיזית כלשהי או פגיעה שלא נראית לעין ויש לאבחן אותה במהרה ככל האפשר. יכול להיות שזה יעבור לאחר יום או יומיים אך יש לקחת כאבי רגליים קרב תינוקות ברצינות רבה.

אנו מאמינים שהסעיף הראשון הצליח להפתיע אתכם ומקווים שאחרי שקראתם את מה שסיפרנו לכם על הליכון לתינוקות, אתם תתרחקו ממנו ככל האפשר וגם תעדכנו את החברים ובני המשפחה שלכם בנושא. שימו לב שאתם קונים נעליים שמתאימות לילד וכאלה שיגנו על הרגליים הקטנטנות והחמודות שלו. בכל מקרה, תיהנו מכל רגע ורגע מהחוויה הזאת שנקראת הורות כי בכל גיל שלהם אתם מכירים עוד רובד בתהליך המטורף והמתגמל הזה.