שינוי התנהגותי נשמע כמו משהו שרק אנשי מקצוע מומחים יכולים לעשות. זה ממש לא נכון, כל הורה ובעצם כל אדם, יכול לעשות זאת באמצעות כמה שיטות פשוטות. הסוד הוא בתקשורת נכונה עם הילד.

ארבעת הדרכים שנציג בפניכם, כולן קשורות בתקשורת ביניכם לבין הילד בצורה כזו או אחרת. קחו דף ועט, רשמו נקודות חשובות ויישמו אותן בעתיד, כשהילד שלכם יתנהג לא כמו שצריך.

שינוי התנהגותי – צרו קשר עין

אתם יודעים איך זה ילדים, הם משחקים ומבחינתם כל העולם נעצר והם מרוכזים במשחק בצורה אבסולוטית. לכן, הרבה פעמים הם לא מתעלמים בכוונה ממה שאתם מבקשים מהם אלא הם פשוט לא שמים לב כי רמת הריכוז שלהם במה שהם עושים היא כל כך גבוהה, שהם מתנתקים מהסביבה שלהם.

כדי להוציא אותם מהטראנס הזה שהם נכנסו אליו, אתם צריכים לעורר אותם. עשו זאת באמצעות מגע עדין ויצירת קשר עין. אתם צריכים להגיע אל הגובה שלהם, להסתכל להם ישירות בעיניים ובקול עדין ונעים להגיד להם את מה שאתם רוצים. כך, אתם יוצרים איתם תקשורת עמוקה יותר וכך הילד יבין טוב יותר מה עליו לעשות והוא לא מרגיש שפוקדים עליו לעשות משהו שהוא לא רוצה לעשות. נסו רק לא ליפול יותר מדי אל תוך העיניים העדינות שלהם.

שינוי התנהגותי

שינוי התנהגותי – קחו רגע להקשיב

כולם אוהבים שמקשיבים להם. זה נותן הרגשה טובה שהבן אדם שמולכם באמת מתעניין בכם ובמה שיש לכם להגיד. אם אתם יושבים מול בם אדם שלא נותן לכם לדבר או נותן לכם את ההרגשה שאתם פשוט לא מעניינים אותו וכל מה שהוא רוצה זה לדבר בעצמו.

כמו שאתם לא אוהבים את ההרגשה הזו, גם הילד לא אוהב אותה ואתם משחקים בתפקיד של הבן אדם שיושב מולו ולא מתעניין במה שיש לו להגיד. כל מה שיש לכם להגיד זה מה אתם רוצים שהוא יעשה ולא מוכנים להקשיב למילה ממה שיש לו להגיד. במצב כזה, הילד לא מוכן להקשיב לכם כי אתם לא מוכנים להקשיב לו. נכון, אתם ההורים אבל מבחינתו, אתם אותו אדם מעצבן שלא מוכן לתת לו להשחיל מילה.

אם תתנו לו לדבר ולהביע את עצמו, אתם תראו איך במהירות, ההתנהגות שלו תשתנה וגם אתם תוכלו להבין למה הוא מתנהג ככה.

חשוב מאוד – לא להבטיח לו צ'ופרים אם הוא יעשה את מה שביקשתם. זה פתח להמשך נוראי של היחסים ביניכם כי הוא יחשוב שאם הוא מתנהג יפה הוא מקבל צ'ופרים וכך הוא יוכל להעמיד אתכם בסוג של מקום כזה בו הוא לא מוכן לעשות את מה שאתם מבקשים ממנו אם אין לכם מה להציע לו בתמורה. זה מציב את הילד במעמד של כוח עליכם, ההורים וזה אסור.

שינוי התנהגותי – הכל נמצא בקול

בטח שמתם לב, שהקול שלנו משתנה ממצב למצב. אם אנחנו כועסים, אפשר לשמוע את זה על הקול שלנו, אם אנחנו עצובים, אפשר לשמוע את זה על הקול שלנו. שימו לב לכך כשאתם מדברים עם הילד שלכם ומבקשים ממנו לעשות משהו. אם תבקשו בצורה יפה ונעימה, הסיכוי שהוא יקשיב לכם עולה. אם תצעקו עליו ותצוו עליו לעשות את מה שאתם מבקשים ממנו, הוא אולי יעשה את זה, אך לא בהרגשה טובה וזה לא משהו שאתם רוצים שיקרה.

שינוי התנהגותי – התחלות חדשות

זה לא משנה איך עבר הבוקר, איך עברה הארוחה במסעדה או כל דבר אחר שבו הילד שלכם התנהג לא יפה. בתור הורים, אתם אלה שיכולים להפוך את הקערה על פיה ולהתחיל מחדש.

הושיבו את הילד, תסבירו לו שאתם מבינים שהיה מתח וכעס ובגלל זה הוא התנהג לא כל כך יפה אבל עכשיו פותחים דף חדש ושהוא מוזמן להסביר מה עובר עליו. הקשיבו למה שיש לילד להגיד ובמידה ואפשר, נסו לתקן את הבעיה.

אנו מקוויים שהצלחנו לעזור לכם לבצע שינוי התנהגותי אצל הילד שלכם. במידה ולא, יכול מאוד להיות שישנה בעיה עמוקה יותר ואז כן כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע אך כמו שאמרנו, לרוב, דרכים אלו יעבדו.

רוצות לקרוא מאמרים בנושא שלבי התפתחות? לחצו כאן.

שאלות נפוצות

שינוי התנהגותי – מהו הסוד לשינוי התנהגותי?

הסוד הוא בתקשורת ביניכם לבין הילד. כל מה שצריך לעשות הוא לתת לילד את המרחב להסביר למה הוא מתנהג כמו שהוא מתנהג ואתם גם צריכים לשים לב שהטון שלכם הוא טון עדין ולא טון רגזני וכועס. הגישה הזו משנה את התנהגותו של הילד פלאים.

שינוי התנהגותי – מה הילד צריך לעשות כדי לשנות את ההתנהגות שלו?

האמת היא, שהילד לא צריך לעשות כלום. הסיבה לכך היא שהוא ילד ואתם המבוגרים. אתם אלו שצריכים למצוא את הדרך להגיע אליו ולדובב אותו כדי שיסביר לכם מה הבעיה. אין ילד בעייתי, יש ילד עם בעיה. זה יכול להיות עניין של יחס וזה יכול להיות בעיה שקרתה בגן או בבית הספר. נסו להבין איך אתם יכולים לעזור.

שינוי התנהגותי – איך אפשר לגרום לילד להבין אותי טוב יותר?

הדרך הטובה ביותר היא יצירת קשר עין. כשאתם יורדים לגובהו של הילד ומסתכלים לו בעיניים, הוא לא מרגיש אתם מצווים עליו משהו אלא ממש מבקשים ממנו עזרה. כך, הילד יהיה יותר פתוח אל הבקשה שלכם.